МІЖДИСЦИПЛІНАРНІ ЗВ’ЯЗКИ ПРИКЛАДНОЇ ЛІНГВІСТИКИ: ДОСВІД КАНАДИ
DOI:
https://doi.org/10.31891/2308-4081/2023-13(2)-9Ключові слова:
прикладна лінгвістика, галузь знань, міждисциплінарні зв’язки, психолінгвістика, комп’ютерна лінгвістика, мови корінних народів, двомовність, КанадаАнотація
У статті проаналізовано прикладну лінгвістику як галузь знань у канадському досвіді та її міждисциплінарні взаємодії. Здійснено короткий екскурс в історію становлення та розвитку прикладної лінгвістики у Канаді. З’ясовано, що міждисциплінарна взаємодія з іншими науками такими як психологія, соціологія, інформатика, семіотика, кібернетика тощо визначила еволюцію лінгвістичних досліджень в останні десятиліття. В результаті інтеграції наукових зусиль виникли такі комплексні науки, як психолінгвістика, соціолінгвістика, когнітивна лінгвістика, комп’ютерна лінгвістика, нейролінгвістика тощо.
З’ясовано, що міждисциплінарні зв’язки прикладної лінгвістики сприяють формуванню її як самостійної галузі знань, збагаченню досліджень і вирішенню складних лінгвістичних проблем. Констатовано, що зв’язок прикладної лінгвістики з іншими науковими галузями сприяв всебічному розумінню мови та її використанню в різних сферах. Проаналізовано характер, переваги та вплив міждисциплінарних зв’язків прикладної лінгвістики з іншими галузями знань в канадському науковому дискурсі. Зокрема, зв’язок прикладної лінгвістики з психологією пропонує розуміння когнітивних процесів, пов’язаних із засвоєнням мови. На їх перетині виникає підгалузь психолінгвістики. Провідними дослідниками визначено, що психолінгвістика вивчає те, як люди сприймають, створюють і розуміють мову. Зазначено, що міждисциплінарний зв’язок прикладної лінгвістики та соціології вирішує проблеми мовної ідентичності, різноманітності та впливу соціальних змінних на вивчення та використання мови. Виявлено, що зв’язок прикладної лінгвістики з інформаційними технологіями, зокрема з комп’ютерною лінгвістикою, сприяє прогресу комп’ютерного навчання мови (CALL) та інноваційних підходів до викладання мови.
Наголошено, що міждисциплінарна співпраця в прикладній лінгвістиці має багато переваг, таких як глибше і ґрунтовніше осмислення проблем, пов'язаних з мовою, творчі підходи до досліджень і знаходження дієвих рішень для вирішення мовних проблем.
Посилання
Bygate, M. (2005). Applied linguistics: A pragmatic discipline, a generic discipline. Applied Linguistics, 26(4), 568–581.
Chappelle, C. (2013). The encyclopedia of applied linguistics (Vol.1; pp. lxvii–lxxv). Chichester: Wiley-Blackwell.
Corder, S. (1973). Introducing applied linguistics. Harmondsworth: Penguin.
Coupland, N. (1997). Language, ageing and ageism: A project for applied linguistics. International Journal of Applied Linguistics, 7(1), 26–48.
Davies, A. (2007). An introduction to applied linguistics (2nd ed.). Edinburgh: Edinburgh University Press.
Davies, A. & Elder, C. (Eds.). (2004). The handbook of applied linguistics. Oxford: Blackwell.
Donovan, A., Malone, M., Riestenberg, K., McGroarty, M., Tarone, E., & Wiley, T. (2014). The state of applied linguistics: Past, present and future. Colloquium at American Association for Applied Linguistics Conference, Portland, OR, 25th March (pp. 159).
House, J. (2009). Response in: What is applied linguistics? Cambridge University Press.
McKinley, J. & Rose, H. (Eds.). (2017). Doing research in applied linguistics: Realities, dilemmas and solutions. London and New York: Routledge.
Starfield, S. (2015). Ethnographic research. In B. Paltridge & A. Phakiti (Eds.), Research methods in applied linguistics: A practical resource (pp. 137–152). London: Bloomsbury.
Rampton, B. (1997). Retuning in applied linguistics. International Journal of Applied Linguistics, 7 (1), 3–25.