УКРАЇНСЬКИЙ ТА НІМЕЦЬКИЙ ДОСВІД ВИХОВАННЯ ВАЖКОВИХОВУВАНИХ ПІДЛІТКІВ ЯК СКЛАДОВА ПОРІВНЯЛЬНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ ПЕДАГОГІКИ

Автор(и)

  • СВІТЛАНА ГРИЩЕНКО Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка https://orcid.org/0000-0002-7981-3578

DOI:

https://doi.org/10.31891/2308-4081/2024-14(1)-2

Ключові слова:

виховання, виховна робота, важковиховувані підлітки, виховання важковиховуваних підлітків в Україні, виховання важковиховуваних підлітків у Німеччині

Анотація

У статті проаналізовано проблему виховання «важковиховуваних» підлітків в Україні та Німеччині. Важковиховувані підлітки потребують особистісно орієнтованого підходу з боку педагогів та уваги батьків і однолітків. Висвітлено педагогічні та організаційні складові виховання важковиховуваних підлітків в Україні та Німеччині. Обґрунтовано, що існує багато спільних рис у виховній роботі з важковиховуваними підлітками в Україні та Німеччині. Схарактеризовано важковиховуваних підлітків як таких, які є фізично і розумово здоровими, хоча при цьому здійснюють свідомий або несвідомий опір цілеспрямованому педагогічному впливу; для яких характерними є дефекти розвитку особистості (несформованість морально-вольових якостей, проблеми із прийняттям ціннісних орієнтацій) та порушення прийнятих у суспільстві норм і правил поведінки, що ускладнює становлення їх як особистостей, тобто їхню соціалізацію.

Мета статті – теоретично проаналізувати педагогічні та організаційні складові сучасного виховання важковиховуваних підлітків в Україні та в Німеччині.

На основі аналізу праць учених, які вивчали проблему виховної роботи з важковиховуваними підлітками в Україні та Німеччині, можна констатувати, що сьогодні існують спільні напрями у вихованні цієї категорії підлітків. Як в Україні, так і в Німеччині є групи важковиховуваних підлітків, у яких виникають стресові ситуації у спілкуванні, неприємності у школі, невпевненість та відхилення у поведінці. Ця категорія підлітків потребує професійної цілодобової безкоштовної допомоги фахівців педагогічної та соціальної сфери. Їх виховання здійснюється як в період освітнього процесу, так і в позанавчальний час як в Україні, так і в Німеччині. Важливим напрямом виховної роботи з важковиховуваними підлітками є індивідуальний педагогічний супровід фахівців некомерційних фондів, інститутів, що практикують застосування експериментальних педагогічних та терапевтичних методів. Теоретична основа цього напряму виховної роботи потребує доопрацювання в педагогічному, соціальному та матеріальному плані.

Посилання

Варіанти тимбілдингу для працівників освіти (2019). https://pro100/ event.com.ua/uk/timbilding-dlya-rabotnikov-sfery-obrazovaniya/.

Євтух, М. Б., Носко, М. О., & Грищенко, С. В. (2016). Соціальна робота в зарубіжних країнах: навчальний посібник. Видання друге, доповнене та перероблене. Київ: СПД Чалчинська Н.В.

Кристопчук, Т. Є. (2023). Виховання «важких підлітків»: особливості надання індивідуальної педагогічної допомоги. Гуманітарний форум, Т. 1, № 1, 22–27.

Литвиненко, С., & Ямницький, В. (2019). Психологічні особливості роботи з батьками в психотерапії дітей та підлітків. Психологія: реальність і перспективи: збірник наукових праць РДГУ, № 13, 69–74. https://prap.rv.ua/index.php/prap_rv/ article/view/125/125.

Локшина, О. І., Глушко, О. З., Джурило, А. П., Кравченко, C. М., Нікольська, Н. В., Тименко, М. М., & Шпарик, О. М. (2021). Тенденції розвитку шкільної освіти в країнах ЄС, США та Китаї: монографія. Київ: КОНВІ ПРІНТ.

Нерубаєва, І. О., Павловський, А. П., & Шебардіна, А. В. (2020). Найкращі практики роботи з підлітками: методичний посібник. Київ МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід».

Тараненко, І. В. (2017). Особистісно орієнтований підхід до виховання важких підлітків у процесі занять фізичною культурою: дис. ... канд. пед. наук: 13.00.07. Умань: Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини.

Федорченко, Т. Є. (2009). Активні методи корекційного впливу в роботі з важковиховуваними підлітками. Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: збірник наукових праць, Випуск 13, Книга II, 23–33.

Keller, S. (2019). Schwierige Jugendliche [Важкі підлітки]. https://igfh.de/ publikationen/kritisches-glossar/schwierige-jugendliche) (німецькою).

Stefini, A., Horn, H., Winkelmann, K., Geiser-Elze, A., Hartmann, M., & Kronmuller, K. (2013). Attachment styles and outcome of psychoanalytic psychotherapy for children and adolescents. Psychopathology, 46 (3), 192–200 (in English)

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-30

Як цитувати

ГРИЩЕНКО, С. (2024). УКРАЇНСЬКИЙ ТА НІМЕЦЬКИЙ ДОСВІД ВИХОВАННЯ ВАЖКОВИХОВУВАНИХ ПІДЛІТКІВ ЯК СКЛАДОВА ПОРІВНЯЛЬНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ ПЕДАГОГІКИ . Comparative Professional Pedagogy, 14(1), 15–23. https://doi.org/10.31891/2308-4081/2024-14(1)-2