ОКРЕМІ АСПЕКТИ АДАПТАЦІЇ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ В УКРАЇНСЬКО-УГОРСЬКИХ ОСВІТНІХ РЕАЛІЯХ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31891/2308-4081/2023-13(2)-13

Ключові слова:

навчання письма та читання в багатомовному середовищі, методичне забезпечення, вчителі, освітні заклади, розвиток мовленнєвої компетентності, учні початкової школи, полікультурне середовище, Закарпаття, угорська мова

Анотація

У статті простежено процес навчання грамоти (читання і письма) та методики її викладання у багатомовному середовищі на прикладі перших класів закладів загальної середньої освіти м. Берегова з навчанням угорською мовою. Дослідження передбачало анкетне опитування вчителів угорською та українською мовами стосовно методичного забезпечення та використовуваних методик навчання читання і письма угорською мовою; проведення інтерв’ю з педагогами для отримання більш повної інформації щодо поставлених в анкеті питань. На основі відповідей респондентів встановлено, що попри покращення ситуації з навчання рідної мови за останнє десятиліття, навчання читання та письма державною мовою все ще має більшу підтримку на методичному рівні. Простежено, що у вивченні державної мови також відбулися позитивні зрушення, оскільки найновіші букварі української мови враховують навчання рідної мови та базуються на ньому. 

Проблема полягає в тому, що використання угорських посібників і матеріалів поєднується з українськими програмами і планами. Необхідно знайти комплексне рішення, адже немає потреби повністю інтегрувати угорські посібники в український освітній процес, достатньо їх адаптувати. Цього можна досягти, розробивши таку навчальну програму, яка відповідатиме угорським підручникам та посібникам і водночас врахує ті особливості, які притаманні освіті рідною мовою для національних меншин. Обґрунтовано, що неможливо використовувати навчальні програми Угорщини, по-перше, через те, що вони офіційно не затверджені в Україні, а, по-друге, тому, що в Угорщині навчання читання та письма угорською мовою не трактується як навчання для національних меншини, тож не бере до уваги ті особливості, які характерні для освіти закарпатських угорців рідною мовою. Угорську методичну літературу, якою користуються педагоги, необхідно адаптувати до українських реалій і вимог.

 

Посилання

Beregszászi, A., Csernicskó, I., & Orosz, I. (2001). Nyelv, oktatás, politika [Мова, освіта, політика]. PoliPrint, Ungvár

Beregszászi, A. & Kolozsvári-Nagy, E. (2019). Az olvasás és az írás tanítása a kárpátaljai magyar tannyelvű iskolákban [Навчання читання та письма в угорськомовних школах Закарпаття.]. In Magyar Nyelvőr: a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottságának folyóirata. április-június. 143. évfolyam, 2. szám. pp. 151–172.

Csernicskó, I. & Tóth, M. (2018). Az anyanyelvi oktatás joga. Közép-európai hagyományok és Kárpátalja példája [Право на освіту рідною мовою. Приклад середньоєвропейських традицій і Закарпаття.] Autdor-Shark, Ungvár.

Csernicskó, I. (2012). Megtanulunk-e ukránul? A kárpátaljai magyarok és az ukrán nyelv [Вчимо українську? Закарпатські угорці та українська мова]. PoliPrint, Ungvár.

Державний стандарт (2011). Державний стандарт початкової загальної освіти. МОН, Київ. 2012. Режим доступу http://shvidko172.narod.ru/olderfiles/ 2/download_free.pdf.

Державний стандарт (2018). Державний стандарт початкової освіти. МОН, Київ. Режим доступу https://www. kmu.gov.ua/ua/npas/pro-zatverdzhennya-derzhavnogo-standartu- pochatkovoyi-osviti.

Béresné, B. & Klára, É. (2004). Kisiskolás. Gyakorló olvasókönyv az 1–2. osztály számára [Молодша середня школа. Хрестоматія для 1–2. для класу]. KMPSz Tankönyv- és Taneszköz Tanácsa. Beregszász.

Falusiné, V., Farkas, A., Jegesi, K. Kóródi, B., Mezőlaki, Á, Császi, I., & Pirisi, A. (2016). Ábécés olvasókönyv [Алфавітна читанка]. Eszterházy Károly Egyetem – Oktatás- kutató és Fejlesztő Intézet. Budapest.

Ónody, G. (1995). Betűország. Tankönyv a magyar tannyelvű iskolák 1. osztálya számára [Країна букв. Підручник для 1 класу угорсько-мовних шкіл]. Ragyanszka Skola, Kijev.

Tolnai, G. (1991). Heurisztikus olvasás és írástanítási módszer kézikönyv [Методика навчання евристичного читання та письма]. Magánkiadás.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-30

Як цитувати

ЧОПАК, Є. (2023). ОКРЕМІ АСПЕКТИ АДАПТАЦІЇ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ В УКРАЇНСЬКО-УГОРСЬКИХ ОСВІТНІХ РЕАЛІЯХ. Comparative Professional Pedagogy, 13(2), 107–116. https://doi.org/10.31891/2308-4081/2023-13(2)-13